بخشنامه ارسال اجباری پرونده به شورا

الزام به تنظیم سند رسمی پیش فروش آپارتمان

الزام به تنظیم سند رسمی پیش فروش آپارتمان

رضا افخم وکیل دعاوی پیش فروش آپارتمان

مشاورین املاک باید پیش‌ خریدار و پیش‌ فروشنده را به دفاتر اسناد رسمی ارجاع دهند

ساروى مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه:

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از حدود ۲ الی ۳ سال گذشته با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط در اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان تلاش گسترده و وسیعی را آغاز کرده و موانع مرتبط با اجرای این قانون کاملاً رفع شده و این انتظار نیز وجود دارد که دستگاه‌هایی که باید قانون را اجرا کنند به وظایف و تکالیف قانونی خود عمل کنند و قصوری نداشته باشند.

۴ پیشنهاد عمده از طریق معاونت اجتماعی قوه قضاییه در حال اجرا است، اول اینکه تمامی کسانی که قصد پیش‌فروش ساختمان را دارند این قانون را مطالعه کنند ، برای پیش‌فروشندگان در این قانون مجازات‌هایی تعیین شده که اگر از قوانین مطلع نباشند ممکن است تخلفاتی را انجام دهند و شرط عدم اطلاع مانع از مسئولیت‌های کیفری برای آن‌ها نیست.

بهتر است پیش‌فروشندگان و پیش‌خریداران به دلیل اینکه این قانون منافع آن‌ها را به شدت تأمین می‌کند حتماً آن را مطالعه کنند و مشاورین املاک نیز که نقش اصلی را در انجام معاملات پیش‌خریداران و پیش‌فروشندگان دارند قانون را رعایت و مطالعه کنند.

 مشاورین املاک باید پیش‌خریدار و پیش‌فروشندگان را به دفاتر اسناد رسمی ارجاع بدهند چرا که در آنجا فرم‌هایی وجود دارد که اطلاعات مربوط به این معاملات در آنجا ثبت می‌شود و با اجرای این قانون این پیش‌بینی وجود دارد که از هرگونه جعل و کلاهبرداری فروش مال غیر، فروش چندباره و اجرا نشدن تعهدات توسط پیش‌فروشنده جلوگیری به عمل بیاید.

نکته مهم این است که ما باید اطلاع‌رسانی داشته باشیم تا این قانون از طریق مردم و مسئولین و دستگاه‌ها اجرا شود كه تا به این لحظه اقدامات خوبی در بحث اطلاع‌رسانی صورت گرفته و نشست‌های تخصصی و توجیهی با برخی از دستگاه‌ها که وظایف و تکالیفی در اجرای این برنامه دارند برگزار کردیم که امیدواریم آثار مثبت پیشگیرانه اين قانون در آینده‌ای نزدیک برای کشور دیده شود.

مهم‌ترین مشکل ما تهیه شناسنامه فنی ساختمان و موضوع مربوط به بیمه است که در این قانون اشاره شده و در حال حاضر با پیگیری‌های به عمل آمده نارسایی‌های مرتبط با این قانون کاملاً رفع شده و امید است در سال جاری شاهد اجرای دقیق و کامل این قانون باشیم