وکیل ملکی

قرارداد خرید و فروش

قرارداد خرید و فروش

ماده ۳۶۲ قانون مدنی ایران ۳ اثر را بر قرارداد خرید و فروش بار کرده است در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم در خصوص نحوه صحیح تنظیم مبایعه نامه و قولنامه به لینک فوق مراجعه کنید. 

????اثر اول قرارداد خرید و فروش

به محض بستن قرارداد خرید و فروش، مشتری مالک و دارنده جنس و فروشنده مالک و دارنده قیمت خواهد شد. نکاتی که در این مورد باید به آن‌ها توجه کرد:

۱- اگر مشتری و فروشنده در قرارداد خرید و فروش برای پرداخت قیمت و بهای کالا یا برای تحویل کالا به مشتری مهلتی قرار داده باشند، بازهم از لحظه بستن قرارداد مشتری مالک کالا و فروشنده مالک و دارنده قیمت کالا خواهد بود.

برای مثال اگر شخصی باغ خود را به دیگری بفروشد و باهم توافق کنند که فروشنده یک سال بعد باغ را به خریدار تحویل دهد، مالکیت باغ در همان لحظه بستن قرارداد (نه یک سال آینده) به خریدار انتقال داده می‌شود و وی دارنده باغ محسوب می‌شود.”وکیل متخصص ملکی” 

۲- هرگاه در قرارداد خرید و فروش یک قطعه زمین، فروشنده شرط کرده باشد که تا ۶ ماه می‌تواند قرارداد را برهم بزند، بلافاصله پس از بستن قرارداد، مالکیت زمین به خریدار انتقال پیدا می‌کند نه اینکه پس از ۶ ماه خریدار، دارنده زمین شود.”وکیل ملکی” 

۳- در حقوق، قراردادی با نام (قرارداد خرید و فروش صرف) وجود دارد که به این معناست: خرید و فروش طلا و نقره با طلا و نقره. یعنی اگر شخصی چند سکه طلا را در برابر ۵۰۰ گرم نقره بفروشد به آن خرید و فروش صرف گفته می‌شود.

تفاوتی که این قرارداد با نکات ۱و۲ دارد آن است که تا طلا و نقره به فروشنده یا خریدار داده نشود، او هم دارنده نخواهد شد و صرف بستن قرارداد کافی نیست.”وکیل متخصص ملک” 

۴- هرگاه کسی با قرارداد خرید و فروش، مالی را بخرد و سپس معلوم شود که قرارداد به هر دلیلی صحیح نبوده است آن مال را باید به صاحبش برگرداند و اگر در این فاصله مال یا کالا از بین برود، خریدار باید جبران کند.

برای مثال شما یک ماشین خریدید و پس از چند روز متوجه می‌شوید که قراردادی که بین شما و فروشنده بسته شده، باطل بوده است.

شما باید بلافاصله ماشین را به فروشنده برگردانید و اگر این کار انجام نشود و شما تصادف کنید و به ماشین صدمه وارد شود، شما مسئول جبران خسارت برای فروشنده خواهید بود چراکه با بستن قرارداد، مالک نشدید و فروشنده همچنان مالک محسوب می‌شود.”وکیل متخصص امور ملکی”

????اثر دوم قرارداد خرید و فروش

تحویل دادن و تسلیم کردن کالا و جنس به مشتری به‌طوری‌که مشتری بتواند از آن استفاده کند و بهره ببرد. در قرارداد فروش یک فرش با تحویل دادن آن به مشتری و در قرارداد فروش یک خانه با تحویل دادن کلید آن به خریدار، صورت می‌گیرد.

این موضوع فقط درخصوص فروشنده نیست و مشتری نیز باید قیمت کالا را پرداخت کند. مشتری باید قیمت را در زمان و مکانی که هنگام بستن قرارداد مشخص شده و مطابق با شرایطی که توسط دو طرف مشخص شده، پرداخت کند. نکاتی که در این مبحث باید مورد توجه قرار داد:

۱- فروشنده درهنگام (اجرای قرارداد) باید بتواند آن را به خریدار تحویل دهد. هرگاه فروشنده نتواند کالا را تحویل دهد ولی مشتری شخصا بتواند آن را دریافت کند، قرارداد صحیح است.

مانند اینکه کالا، اسبی بوده که فرار کرده و فروشنده قادر نیست آن را مهار کند ولی خریدار با وسایلی که در اختیار دارد می‌تواند آن را بگیرد که این قرارداد صحیح است.

درصورتی‌که فروشنده نسبت به قسمتی از کالا، قدرت تحویل داشته باشد ولی نسبت به قسمت دیگر، نتواند تحویل دهد، قرارداد نسبت به قسمتی که قدرت تحویل دارد صحیح و نسبت به قسمت دیگر، باطل است.”وکیل امور ملکی” 

برای مثال شخصی ۱۰ تن گندم خریده است و فروشنده ۷ تن آن را تحویل داده و قرار است ۳ تن دیگر را بعدا تحویل دهد که در این فاصله، انبار او آتش گرفته و قادر به تحویل ۳تن دیگر نخواهد بود و قرارداد نسبت به آن ۳ تن دیگر باطل خواهد بود.

درصورتی‌که هنگام قرارداد، دو طرف نسبت به قدرت تحویل کالا توسط فروشنده، اطمینان داشته باشند ولی بعدا مشخص شود که فروشنده قادر به تحویل نبوده است، قرارداد باطل خواهد بود و مانند آن است که اصلا از ابتدا تشکیل نشده است.”وکیل سند ملکی” 

۲- هریک از خریدار و فروشنده حق دارد کالا یا قیمت را تحویل ندهد یا پرداخت نکند تااینکه طرف دیگر حاضر به انجام دادن عمل خود شود.

برای مثال اگر شخصی یک خانه خریده است ولی فروشنده خانه را به او تحویل نمی‌دهد، خریدار هم می‌تواند قیمت را پرداخت نکند تا بتواند خانه را از فروشنده تحویل بگیرد که در دنیای حقوق به آن (حق حبس) گفته می‌شود.”بهترین وکیل دعاوی ملکی در تهران”

۳- مخارج و هزینه‌های تحویل کالا برعهده فروشنده است مثل مخارج حمل و نقل کالا تا محل تحویل، کرایه وسیله نقلیه و… و همچنین مخارج پرداخت هزینه و قیمت نیز برعهده خریدار است.

۴- اگر در قرارداد خرید و فروش، قرار بر این است که خریدار برای قیمت، ضامن معرفی کند یا مالی را به رهن بدهد و پس از بستن قرارداد به آن عمل نکند، فروشنده می‌تواند قرارداد را برهم بزند.”وکیل متخصص املاک”

۵- اگر مشتری ورشکسته شده باشد و کالا هنوز در دست او باقی مانده، فروشنده می‌تواند کالا را از او پس بگیرد و اگر هنوز کالا را به خریدار تحویل نداده است، می‌تواند از تحویل دادن آن خودداری کند.”وکیل املاک” 

۶- از بین رفتن کالا قبل از تحویل آن به مشتری: اگر کالا قبل از تحویل دادن به مشتری بدون اینکه فروشنده مقصر باشد و بر اثر حوادث اتفاقی، از بین رود، قرارداد خرید و فروش نیز از بین می‌رود و قیمت و بهایی که خریدار پرداخته باید به او برگردانده شود.

نکته‌ای که باید به آن توجه کرد آن است که از بین رفتن کالا باید قبل از تحویل دادن کالا به مشتری صورت گیرد. پس اگر کالا به خریدار تحویل داده شود و هنگامی‌که در دست خریدار است از بین برود، فروشنده دیگر مسئولیتی نخواهد داشت.

برای مثال شخصی یک واحد آپارتمان خریده است و قبل از آن‌که فروشنده کلید آن را تحویل دهد، زلزله رخ می‌دهد و آپارتمان به طور کامل خراب می‌شود.”وکیل ثبتی” 

در این‌صورت قرارداد خود به خود از بین می‌رود چراکه دیگر چیزی که مورد قرارداد باشد وجود نخواهد داشت. اما درصورتی‌که کالا قبل از تحویل ناقص شود مشتری می‌تواند قرارداد را برهم بزند.

مانند آن‌که مورد قرارداد اتومبیلی باشد که قبل از تحویل آن به خریدار، سیستم ترمز آن خراب شود (درصورتی‌که این نقص بر اثر کاری باشد که مشتری انجام داده است، مشتری حق برهم زدن قرارداد را نخواهد داشت.)”وکیل متخصص ثبتی” 

????اثر سوم قرارداد خرید و فروش

مسئولیت هریک از فروشنده و خریدار نسبت به این‌که مشخص شود کالا یا قیمت متعلق به دیگری است که در حقوق به آن (ضمان درک) گفته می‌شود.

یعنی اگر شخصی خودرویی را بفروشد و پس از قرارداد مشخص شود که خودرو متعلق به شخص دیگری بوده و فروشنده از طرف مالک، نمایندگی یا اجازه فروش نداشته است،

فروشنده را ضامن ازبین رفتن کالا می‌گویند و در این‌صورت خریدار می‌تواند برای پس گرفتن قیمت به فروشنده مراجعه کند.”وکیل پرونده ملکی”

همچنین است اگر قیمت، متعلق به شخصی غیر از خریدار باشد و خریدار بدون نمایندگی از طرف مالک، آن را در قرارداد خرید و فروش پرداخت کند.

توجه داشته باشید که اگر مشتری نداند و آگاه نباشد که این کالایی که به او فروخته شده متعلق به شخص دیگری است، فروشنده باید علاوه بر پس دادن قیمت، اگر خسارتی به مشتری وارد شده آن را نیز بپردازد/پايگاه آموزش همگانى (مهداد)قوه قضاييه 

بهترین وکیل ملکی تهران, وکیل دعاوی ملکی در تهران, وکیل متخصص املاک, بهترین وکیل دعاوی ملکی در تهران, وکیل املاک, بهترین وکلای ملکی, وکیل امور اراضی, وکیل سند ملکی،بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران, بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران, بهترین وکیل تهران, بهترین وکیل دعاوی ملکی, بهترین وکیل دعاوی ملکی تهران, بهترین وکیل ملکی تهران, وکیل دعاوی قرارداد پیش فروش آپارتمان, تلفن وکیل دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان, تلفن وکیل دعاوی ملکی, تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت, دفتر وکالت دعاوی ملکی مرکز تهران, وکیل برای سند مالکیت ورثه, وکیل قرارداد پیش فروش آپارتمان, لایحه الزام به تنظیم سند رسمی, وکیل متخصص املاک, مشاوره املاک, مشاوره امور ملکی, مشاوره حقوقی املاک, مشاوره حقوقی املاک, مشاوره ملکی, ملک میلیاردی میخوام بخرم نیاز به حضور یک وکیل خبره ملکی دارم, وکیل قرارداد ملکی, وکیل الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان, وکیل الزام به تنظیم سند رسمی تهران, وکیل الزام به تنظیم سند رسمی سرقفلی, وکیل املاک, وکیل املاک تهران, وکیل برای حضور در جلسه خرید آپارتمان دارم, وکیل برای معاملات ملکی سنگین میخوام, وکیل برای ورثه, وکیل پایه یک دادگستری, وکیل پایه یک دادگستری متخصص دعاوی اجرت المثل, وکیل پایه یک دادگستری متخصص دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی, وکیل پایه یک دادگستری متخصص دعاوی پیش فروش آپارتمان, وکیل پایه یک دادگستری متخصص دعاوی حقوقی, وکیل پایه یک دادگستری متخصص دعاوی خسارت, وکیل پایه یک دادگستری متخصص دعاوی خلع ید, وکیل پایه یک دادگستری متخصص دعاوی ملکی, وکیل پایه یک دادگستری متخصص دعاوی موجر و مستاجر, وکیل پایه یک دادگستری متخصص سرقفلی, وکیل پیش فروش آپارتمان, وکیل تنطیم قرارداد مشارکت در ساخت, وکیل تنظیم سند رسمی, وکیل حقوقي, وکیل خرید آپارتمان, وکیل خوب در تهران, وکیل خیلی خوب در تهران, وکیل دادگستری متخصص دفاع از اتهام کلاهبرداری, وکیل دعاوی ملکی, وکیل زمین, وکیل زمین در تهران, وکیل سرقفلی تهران, وکیل فروش آپارتمان, وکیل متخصص الزام به تنظیم سند رسمی, وکیل متخصص املاک تهران, وکیل متخصص امور ملکی, وکیل متخصص دعاوی زمین, وکیل متخصص دعاوی ملکی, وکیل متخصص زمین, وکیل متخصص ملکی, وکیل مشاور انعقاد قرارداد مالی سنگین, وکیل مشاور برای خرید ملک میخوام, وکیل مشاور جهت انعقاد قراردادهای ملکی میلیاردی, وکیل ملکی تهران, وکیل ملکی در تهران